APLINKOS Būklės apžvalgų dokumentai

2023 Metai

Dalinamės trečiąja visuomenine aplinkos būklės apžvalga. 

Šį kartą išbandysime apžvalgos rengimą per du etapus. 2023 m. pabaigoje parengėme naujausiais prieinamais duomenimis atnaujintą apžvalgą, o 2024 m. pavasarį visus pakviesime į renginį, kuriame detaliau diskutuosime apie esamą būklę ir priežastis, taip pat, ką norėtume pamatyti partijų 2024 metų rinkiminėse programose. Iki renginio apžvalgą pildysime ir tikslinsime.

2023 m. surinkti naujausi duomenys rodo nesikeičiančias tendencijas: Lietuvoje aplinkos būklė daug sričių blogėja arba nesikeičia, o vartotojiškumas toliau auga. Iš mūsų paliestų temų geriausia situacija yra energijos gamybos sektoriuje, kur įsibėgėja perėjimas prie atsinaujinančių energijos šaltinių. Žemės ūkyje dėl iškilusių kainų reikšmingai mažėjo mineralinių trąšų naudojimas – norėtųsi, kad šis mažėjimas nebūtų laikinas pokytis. O labiausiai neramina situacija su gamtos apsauga, kur problemos dažnai neigiamos.

Apzvalga 2023 - pirmas etapas.pdf
Apzvalga 2022.pdf

2022 Metai

2022 m. gruodžio 2 d. pristatėme jau antrąją visuomeninę Lietuvos aplinkos būklės apžvagą. Joje atnaujinti duomenys, apžvelgti naujausi pokyčiai, taip pat įtraukti papildomi aplinkosaugos aspektai. Skaičiai ir diagramos ne viską atskleidžia, tad gilesniam situacijos ir tendencijų supratimui paprašėme specialistų parašyti komentarus su įžvalgomis.

Liūdna, bet ir šiemet tenka daryti panašias išvadas, kaip ir pernai: Lietuvoje aplinkos būklė blogėja, vartotojiškumas toliau auga, Lietuva dažnu atveju tolsta nuo iškeltų aplinkosauginių tikslų. Iš mūsų paliestų temų geriausia situacija energijos gamybos sektoriuje, kur įsibėgėja perėjimas prie atsinaujinančių energijos šaltinių, nors tempas ir per mažas.

2021 Metai

2021 metų pabaigoje Aplinkosaugos koalicija pristatė pirmąją visuomeninę Lietuvos aplinkos būklės apžvalgą. Šia apžvalga kviečiame pilietinę visuomenę kartu stebėti ir vertinti, kiek Lietuvos žaliasis kursas išties yra žalias, ar politikų ir institucijų priimami sprendimai tikrai stabdo aplinkos būklės blogėjimą ir veda į atsigavimą. Taip pat tikimės, kad ji padės susipažinti su pagrindinėmis aplinkosaugos problemomis. 

Apžvalgai surinkti duomenys rodo, kad Lietuvoje aplinkos būklė blogėja, vartotojiškumas toliau auga, o apžvelgtuose sektoriuose esminių pokyčių nematyti. Norisi tikėti, kad 2019 metais pradėtas Europos žaliasis kursas ir 2020 metų pabaigoje Vyriausybės programoje paskelbtas Lietuvos žaliasis kursas pradės bent jau stabdyti būklės blogėjimą. Viliamės, kad pilietinė stebėsena prisidės prie būtinų sprendimų ir taip laukiamų pokyčių.

Apzvalga 2021.pdf