APLINKOS Būklės apžvalgų dokumentai

2023 Metai

Pristatome trečiąją Aplinkosaugos koalicijos parengtą Aplinkos būklės visuomeninę apžvalgą. Šį kartą apžvalgą rengėme dviem etapais: pagal naujausius prieinamus oficialius duomenis apžvalgą atnaujinome 2023 m. pabaigoje ir papildomai 2024 m. pavasarį. Tai yra ir dėl to, kad 2024 metai yra rinkimų metai, kuriais rinksime Europos Parlamentą, Prezidentą bei Seimą. 

Šių metų visuomenine aplinkos būklės apžvalga išlaikome siekį kviesti pilietinę visuomenę stebėti ir vertinti, kiek Lietuvos žaliasis kursas išties yra žalias, ar politikų ir institucijų priimami sprendimai tikrai stabdo aplinkos būklės blogėjimą ir veda į atsigavimą. Bet kartu ją norime išnaudoti ir kaip įrankį rinkimų metais atkreipti politikų dėmesį į esamą situaciją bei problemas ir paraginti imtis aktyvesnių veiksmų bei lyderystės. 

Dauguma surinktų naujausių duomenų yra apie 2022 metus. Šie metai buvo išskirtiniai, kuomet dėl prasidėjusio karo Ukrainoje ir įvedamų sankcijų keitėsi verslo aplinka, trūkinėjo tiekimo grandinės, išaugo kainos. Dėl to dalis taršių verslų, ypač chemijos pramonėje, stabdė veiklas. Tai reikšmingai atsispindi aplinkosauginiuose rodikliuose, tokiuose kaip šiltnamio dujų išskyrimas, mineralinių trąšų naudojimas, atliekų susidarymas. Ir vėl turime situaciją, kad  neigiamas spaudimas aplinkai mažėja, kai stoja ekonomika. Taip neturėtų būti, jei ekonomika būtų tvari, atsieta nuo išteklių papildomo eikvojimo, sauganti gamtą. 

Apzvalga 2023.pdf
Apzvalga 2022.pdf

2022 Metai

2022 m. gruodžio 2 d. pristatėme jau antrąją visuomeninę Lietuvos aplinkos būklės apžvagą. Joje atnaujinti duomenys, apžvelgti naujausi pokyčiai, taip pat įtraukti papildomi aplinkosaugos aspektai. Skaičiai ir diagramos ne viską atskleidžia, tad gilesniam situacijos ir tendencijų supratimui paprašėme specialistų parašyti komentarus su įžvalgomis.

Liūdna, bet ir šiemet tenka daryti panašias išvadas, kaip ir pernai: Lietuvoje aplinkos būklė blogėja, vartotojiškumas toliau auga, Lietuva dažnu atveju tolsta nuo iškeltų aplinkosauginių tikslų. Iš mūsų paliestų temų geriausia situacija energijos gamybos sektoriuje, kur įsibėgėja perėjimas prie atsinaujinančių energijos šaltinių, nors tempas ir per mažas.

2021 Metai

2021 metų pabaigoje Aplinkosaugos koalicija pristatė pirmąją visuomeninę Lietuvos aplinkos būklės apžvalgą. Šia apžvalga kviečiame pilietinę visuomenę kartu stebėti ir vertinti, kiek Lietuvos žaliasis kursas išties yra žalias, ar politikų ir institucijų priimami sprendimai tikrai stabdo aplinkos būklės blogėjimą ir veda į atsigavimą. Taip pat tikimės, kad ji padės susipažinti su pagrindinėmis aplinkosaugos problemomis. 

Apžvalgai surinkti duomenys rodo, kad Lietuvoje aplinkos būklė blogėja, vartotojiškumas toliau auga, o apžvelgtuose sektoriuose esminių pokyčių nematyti. Norisi tikėti, kad 2019 metais pradėtas Europos žaliasis kursas ir 2020 metų pabaigoje Vyriausybės programoje paskelbtas Lietuvos žaliasis kursas pradės bent jau stabdyti būklės blogėjimą. Viliamės, kad pilietinė stebėsena prisidės prie būtinų sprendimų ir taip laukiamų pokyčių.

Apzvalga 2021.pdf