KREIPIMASIS DĖL MIŠKŲ ATEITIES 

2024-04-22 – motinos Žemės diena 

Gerbiami politikai, partijų lyderiai ir nariai, 

Žemės dienos proga dar kartą kviečiame Jus atsigręžti į miškus, nes miškai yra gyvybę Žemėje palaikančios ekosistemos dalis. Prašome Jus palaikyti šiame kreipimesi išdėstytą miškų viziją ir keisti miškų politiką, kad ši vizija taptų realybe.

Mes, šį kreipimąsi pasirašiusios organizacijos, vertiname mišką kaip vertybę, svarbią dvasinei ir fizinei sveikatai. Jaučiamės atsakingi prieš šalia gyvenančias gyvūnų, augalų ir kitas rūšis, suprantame kad daugiau nei pusei Lietuvos rūšių miškai yra namai. Norime, kad miškai reikšmingai padėtų švelninant klimato kaitą ir prisitaikant prie jos pasekmių. 

Miškas yra svarbi mūsų tapatybės dalis. Žmogaus ir miško ryšys 2024 metais pripažintas nematerialaus Lietuvos kultūros paveldo vertybe. Ryšys su gamta kaip vienas iš esminių tapatybės elementų išryškėjo ir sudarant valstybės ateities viziją “Lietuva 2050”. Joje pabrėžta, kad Lietuvos žmonės buvimą šalia gamtos supranta kaip žmogaus gero gyvenimo sąlygą, papildančią jo socialinio ir ekonominio saugumo poreikius.

Kviečiame iš esmės keisti institucinį požiūrį į miškus, kad jis priartėtų prie visuomenės nusiteikimo, atnaujintų bei kurtų šiuolaikinį tausojantį žmogaus santykį su gamta. 

Tikime, kad bendromis pastangomis galime pasiekti, kad po 20 metų: 

● bent 30% miškų, t.y. visas dabartinis saugomų teritorijų plotas, būtų skirti puoselėti gamtą ir kultūrinį bei dvasinį paveldą, bent trečdalis šių miškų virstų sengirėmis, turinčiomis griežtą apsaugą;

● papildomai bent 20% miškų sudarytų rekreacinės paskirties gamtiškai turtingi miestų ir priemiesčių miškai bei kitos nemedieninei ekonomikai svarbios teritorijos. 

Esama būklė pateikta pagal miškų grupių pasiskirstymą, pateiktą Valstybinės miškų tarnybos svetainėje.

Suprantame, kad reikės didelių pastangų ir valios keisti šiuo metu į medienos gamybą orientuotą miškininkystę. Norime, kad šis perėjimas būtų kuo teisingesnis ir sklandesnis. Todėl siūlome visų pirma imtis šių veiksmų: 

Lietuvos miškų politikoje reikia skubių pokyčių. Todėl raginame dabartinį Seimą ir Vyriausybę neatidėlioti pradėtų svarbių įstatymų pakeitimų. Visas partijas kviečiame jungtis keičiant dabartinę situaciją ir siekiant iš esmės kitokio požiūrio į miškus. Tikimės, kad miškų tema bus jūsų rinkimų programose, o taip pat kaip vienas iš prioritetinių klausimų būsimo Seimo ir Vyriausybės planuose. 

Kreipimąsi pasirašo šios organizacijos ir judėjimai: 

Aplinkosaugos koalicija

Angelų kalvos bendruomenė

Anykščių Jurzdiko bendruomenė

Aplinkosaugos informacijos centras

Extinction Rebellion Lietuva

Fridays for Future Lietuva

Gamtos apsaugos asociacija „Baltijos vilkas“

Girių inspekcija

Gyvo Žalio

International Society of Forest Therapy

Lietuvos arboristikos centras

Lietuvos aromaterapeutų asociacija

Lietuvos bitininkų profesionalų asociacija „Austėja“

Lietuvos fitoterapijos sąjunga

Lietuvos geografų draugija 

Lietuvos tamsioji bitė

Lietuvos ornitologų draugija

Lietuvos žaliųjų judėjimas

Lietuvos želdintojų ir dekoratyvinių augalų augintojų asociacija

Mėnuo Juodaragis

Miško terapijos ir edukacijos centras

Nacionalinė bičių selekcininkų asociacija

Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondas

Šimonių girios bendruomenė

Studentų Gamtininkų Mokslinė Draugija

Tinklaraštis medeinos.lt 

Vokės bendruomenė

VšĮ „Baltijos Aplinkos forumas“

VšĮ „Menų vektoriai“

VšĮ „Prigimtinės kultūros institutas“

VšĮ „Sengirės fondas“ 

VšĮ „Verpėjos“ 

Kreipimosi parengimą koordinavo „Girių spiečiaus“ iniciatyvinė grupė. 


„Girių spiečius“ – tai organizacijų ir žmonių sambūris, siekiantis gamtiniu, socialiniu ir ūkiniu požiūriais subalansuotos miškų politikos, susikūręs 2019 metais, vėl dūzgiantis tam, kad pasiektume esminių Lietuvos miškų tvarkymo politikos pokyčių. Su „Girių spiečiaus“ pamatiniais priesakais Lietuvos miškų naudojimui ir apsaugai susipažinkite www.giriuspiecius.lt.