LEMIAMU MOMENTU KVIEČIAME VYRIAUSYBĘ PALAIKYTI GAMTOS ATKŪRIMO REGLAMENTĄ

2024-06-12

Gamtos atkūrimo reglamentas gali būti galutinai patvirtintas ES Aplinkos taryboje pirmadienį. Šiandien Vyriausybė svarstys Lietuvos poziciją. Kartu su Baltijos aplinkos forumu ir Marium Čepuliu išsiuntėme kreipimąsi Vyriausybei, kviesdami išlaikyti palaikymą Gamtos atkūrimo reglamentui.

Gamtos atkūrimo reglamentas sustyguoja gamtosaugos uždavinius, kad iš popierinių deklaracijų jie virstų realiai įgyvendinamais darbais. Iki šiol Lietuva ir kitos šalys per dažnai nepasiekia tų gamtos apsaugos tikslų, kuriuos užsibrėžia pasiekti, ir kuriuos reikia pasiekti. Pavyzdžiui, Lietuva vis žada pagerinti savo vandenų būklę, tačiau užuot gerėję, rodikliai vis blogėja.  

Gamtos atkūrimo reglamentas suderintas ir priimtas Europos Parlamente. Tam prireikė ne vieno posėdžio, derinimo tarp visų pusių ir pakeitimų reglamento tekste. Likęs paskutinis žingsnis – kad reglamentas įsigaliotų, jį turi patvirtinti ES Aplinkos taryba, sudaryta iš šalių narių Aplinkos ministrų. Ir šiame žingsnyje, deja, dalis šalių, kurios pritarė reglamentui derinant jį Parlamente, pakeitė savo poziciją ir ėmė pasisakyti prieš jau suderintą dokumentą.  

Paskutinio balsavimo metu EP Lietuvos europarlamentarai, išskyrus V. Tomaševskį, balsavo už reglamentą arba susilaikė. O vėliau, gegužę, Lietuva išreiškė stiprų palaikymą reglamentui ir ragino kitas šalis jį palaikyti. Tikimės, kad Lietuva ir toliau palaikys Gamtos atkūrimo reglamentą ir jis bus priimtas ES Aplinkos taryboje.

Mūsų kreipimasis į Vyriausybę:

DĖL GAMTOS ATKŪRIMO REGLAMENTO PALAIKYMO    

2024-06-12

Gerbiama Premjere, gerbiami ministrai, 

Šiandienos Vyriausybės pasitarime numatytas klausimas “Dėl Lietuvos Respublikos pozicijų dėl klausimų, svarstomų 2024 m. birželio 17 d. Europos Sąjungos Aplinkos tarybos posėdyje”.

2024 m. birželio 17 d. Europos Sąjungos Aplinkos tarybos posėdyje numatomas galutinis Europos Sąjungos Gamtos atkūrimo reglamento patvirtinimas. Tai vienas kertinių Žaliojo kurso teisės aktų. Paskutinį kartą šio reglamento patvirtinimas buvo atidėtas, nes paskutinį minutę Vengrija atšaukė savo pritarimą šiam teisės aktui. 

ES Gamtos atkūrimo reglamentas yra išskirtinai svarbus Lietuvos ir Europos gamtai. Reglamentu iš esmės dar kartą įtvirtinami kitais susitarimais sutarti tikslai, tačiau suteikiamos aiškesnės prielaidos juos įgyvendinti. Jį patvirtinus, šalys turės sudaryti individualius gamtos atkūrimo planus. Po peržiūrų Europos Parlamente ir vykusių dialogų pradinės ambicijos buvo pakoreguotos, sudėti papildomi kitų sektorių prašyti saugikliai (pvz., žemės ūkio, energetikos). 

Palaikome iki šiol buvusią nuoseklią Lietuvos poziciją pritarti  ES Gamtos atkūrimo reglamentui ES Aplinkos taryboje. Didžiuojamės, kad Lietuva yra viena iš 11 šalių, kartu su Airija, Vokietija, Prancūzija, Ispanija, Čekija, Liuksemburgu, Estija, Danija, Slovėnija ir Kipru, kurios prieš 2024 m. birželio 17 d. posėdį išreiškė aktyvų reglamento palaikymą ir ragina kitas šalis palaikyti šį gamtai labai svarbų teisės aktą.

#RestoreNature kampanijos metu palaikymą šiam reglamentui yra išreiškę virš milijono Europos, o kartu ir Lietuvos, piliečių, 210 Europos pilietinių organizacijų. Labai svarbu ir tai, kad Gamtos atkūrimo reglamentas atitinka  ir padėtų įgyvendinti patvirtintos valstybės ateities vizijos „Lietuva 2050“ kryptis, taip pat atitinka Vyriausybės programoje numatytas veiklas, pvz., “265.4. Švarios gamtos ir žaliųjų technologijų valstybė. Atsigręšime į žaliąją darbotvarkę, Lietuva taps Europos žaliajam kursui įsipareigojusia valstybe, kryptingai formuojančia ekologišką politiką ir klimato diplomatiją”.    

Prašome išlaikyti nuoseklų iki šiol buvusį Lietuvos palaikymą ES Gamtos atkūrimo reglamentui ir prisidėti, kad 2024 m. birželio 17 d. Europos Sąjungos Aplinkos tarybos posėdyje jis būtų patvirtintas.


Pagarbiai,

Aplinkosaugos koalicijos pirmininkė Lina Paškevičiūtė

Baltijos aplinkos forumo direktorius Žymantas Morkvėnas

Ornitologas, fotografas, gamtosaugos entuziastas, knygų autorius Marius Čepulis