Kreipimasis dėl ATVEJINIŲ MIŠKO KIRTIMŲ PASIENYJE
2024-08-30
Reaguodami į pasiūlymą apriboti plynųjų pagrindinių miško kirtimų vykdymą pasienyje ir pakelėse tam tikru atstumu nuo Kaliningrado srities sienos ir Baltarusijos Respublikos sienos, išsiuntėme raštus Seimo Aplinkos apsaugos komitetui ir Aplinkos ministerijai. Šiais raštais atkreipiame dėmesį, kad miškus išplynina ne tik plynieji pagrindiniai kirtimai, bet ir supaprastinti atvejiniai kirtimai. Deja, šiuo metu atvejiniai kirtimai intensyviai naudojami ten, kur „plynieji“ draudžiami. Supaprastinto atvejinio kitimo esmė – pirmu užvažiavimu visas miškas neiškertamas, paliekami reti medžiai, tačiau grįžus po penkerių metų nukertami ir jie. Pasiūlėme siekiant gynybos tikslų pasienyje riboti ir supaprastintus atvejinius kirtimus.
Mūsų kreipimasis į Seimo Aplinkos apsaugos komitetą:
DĖL SPECIALIŲJŲ ŽEMĖS NAUDOJIMO SĄLYGŲ ĮSTATYMO NR. XIII-2166 X SKYRIAUS ANTROJO SKIRSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO
2024-08-30
Teikiame pasiūlymą LR Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo Nr. XIII-2166 X skyriaus antrojo skirsnio pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIVP-3988, paskelbtam TAIS sistemoje.
Atsižvelgdami į įstatymo pakeitimo tikslus, siūlome 135 straipsnio 1 dalies 1 ir 2 punktuose riboti net tik plynuosius pagrindinius kirtimus, bet ir atvejinius pagrindinius kirtimus.
135 straipsnio 1 d. pakeitime siūloma apriboti plynųjų pagrindinių miško kirtimų vykdymą pasienyje ir pakelėse tam tikru atstumu nuo Rusijos Federacijos (Kaliningrado srities) sienos ir Baltarusijos Respublikos sienos. Lydraštyje nurodoma, kad tuo siekiama išsaugoti kuo daugiau miškų prie Lietuvos valstybei priešiškų valstybių. Pabrėžiama, kad Miškai ir želdiniai Lietuvos pasienyje ir pakelėse karo atveju atliktų priedangos funkcijas ir būtų svarbūs taikant įvairias gynybos priemones.
Atkreipiame dėmesį, kad miškus išplynina ne tik pagrindiniai plynieji kirtimai, bet ir supaprastinti atvejiniai pagrindiniai miško kirtimai. Tarp atvejinių pagrindinių kirtimų supaprastinti kirtimai dominuoja, todėl siekiant lydraštyje nurodytų tikslų tikslinga riboti atvejinius pagrindinius kirtimus, paliekant galimybę kirsti tokiais pagrindiniais kirtimais, po kurių miškas galėtų atlikti priedangos bei kitas gynybai reikalingas funkcijas.
Analogišką pasiūlymą pateikėme raštu Aplinkos ministerijai ir gavome atsakymą, kad nebus atsižvelgta, o „siekiant sumažinti atvejus, kai supaprastinti atvejiniai pagrindiniai miško kirtimai taikomi nepagrįstai, pvz. neatsižvelgiant į medžių derliaus metus, ir po jų miškas „išplyninamas“, Aplinkos ministerija pradėjo rengti Miško kirtimų taisyklių pakeitimo projektą numatant papildomus reikalavimus šių miško kirtimų vykdymui.“ Praktika rodo, jog Miško kirtimų taisyklių pakeitimai užtrunka labai ilgai, todėl šiuo raštu norime atkreipti komiteto dėmesį į supaprastintų atvejinių kirtimų išplyninantį pobūdį, kad galėtumėte priimti informuotą sprendimą.