Raginame politikus peržiūrėti aplinkosauginius mokesčius
2025-04-02
2025-04-02
Naujajai Vyriausybei planuojant mokesčių pertvarką nevyriausybinės organizacijos parengė kreipimąsi su savo pasiūlymais. Prie šio kreipimosi prisidėjo ir Aplinkosaugos koalicija.
Raginame politikus įgyvendinti socialiai teisingą mokesčių sistemos pertvarką, kuri mažintų nelygybę, užtikrintų sąžiningą pajamų paskirstymą ir padidintų valstybės gebėjimus finansuoti kokybiškas viešąsias paslaugas.
Mums ypač svarbu, kad pertvarkant mokesčių sistemą būtų tinkamai peržiūrėti aplinkosauginiai mokesčiai: būtų įgyvendintas principas „teršėjas moka“ ir apmokestinamas pirminių žaliavų naudojimas.
Lietuvoje pajamos, surenkamos iš aplinkosauginių mokesčių, yra vienos mažiausių ES. Gerai parengti didesni aplinkosauginiai mokesčiai ne tik papildytų biudžetą, bet ir būtų postūmis įgyvendinti aplinkosaugos politiką – mažinti taršą, pirminių žaliavų naudojimą ir didinti perdirbimą.
Didesnis taršos apmokestinimas leidžia perkelti mokesčių naštą nuo dirbančiųjų ant teršiančiųjų. Principas „teršėjas moka“ įpareigoja teršiančias įmones valstybei padengti išlaidas, kurios reikalingos taršos prevencijai, kontrolei ir padariniams šalinti. Tokie mokesčiai prisideda prie sveikesnės aplinkos visiems gyventojams.
2022 metais EK teiktoje ataskaitoje dėl aplinkos nuostatų įgyvendinimo Lietuvoje buvo siūloma pradėti taikyti biologinės įvairovės kompensavimo sistemą, kompensuojant prarastų ekosisteminių paslaugų vertę (pavyzdžiui, iškertant mišką), taip pat naikinti aplinkai žalingas subsidijas, pvz., subsidijas iškastiniam kurui.
Peržiūrint aplinkosauginius mokesčius būtina užtikrinti, kad jie būtų socialiai teisingi ir veiksmingai vestų prie aplinkosaugos tikslų. Taip pat svarbu, kad šie mokesčiai leistų finansuoti aplinkosaugos politiką įgyvendinančias valstybines įstaigas, nuo kurių pajėgumo dirbti didele dalimi priklauso, kaip ši politika bus įgyvendinta.