Aplinkosaugos koalicijos nominuotas kandidatas išrinktas į JT Orhuso konvencijos Atitikties komitetą
2025-11-24
2025-11-24
Norime pasidžiaugti, kad Aplinkosaugos koalicijos nominuotas kandidatas advokatas Rytis Satkauskas išrinktas Jungtinių Tautų konvencijos dėl teisės gauti informaciją apie aplinką, dalyvauti priimant sprendimus ir teisės kreiptis į teismus aplinkos klausimais (Orhuso konvencija) Atitikties komiteto nariu.
Kodėl tai svarbu?
Orhuso konvencija įtvirtina pilietinės visuomenės aplinkosaugos teises. Konvencija įpareigoja šalis informuoti suinteresuotą visuomenę apie planuojamus ir priimtus sprendimus, darančius poveikį aplinkai, įtraukti visuomenę į sprendimų priėmimo procesą, sudaryti sąlygas ginti savo teises teisme.
Aplinkosaugos koalicijos nominuoto atstovo išrinkimą vertiname kaip stiprėjančio aplinkosaugos judėjimo Lietuvoje išraišką. Advokatų profesinės bendrijos ReLex advokatas Rytis Satkauskas atstovauja bendruomenėms ir nevyriausybinėms organizacijoms institucijose ir nacionaliniuose teismuose gindamas pažeistą teisę gauti informaciją apie aplinką, teisę dalyvauti priimant su aplinka susijusius sprendimus.
Orhuso konvencija ir jos ginčų sprendimo mechanizmas yra išskirtinis įrankis, suteikiantis teisę reikalauti, kad suinteresuotų asmenų ir vietos bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų nuomonė būtų išklausyta ir įvertinta.
Kas yra Orhuso konvencijos Atitikties komitetas?
Atitikties komitetas nagrinėja prašymus įvertinti Konvencijos šalių teisės aktų ar taikomos praktikos atitiktį Orhuso konvencijos nuostatoms. Į komitetą gali kreiptis valstybės, pavieniai asmenys, vietos bendruomenės ir aplinkosaugos organizacijos, jei mano, kad kuri nors šalis pažeidžia savo įsipareigojimus. Išnagrinėjęs individualias bylas Atitikties komitetas rengia ir teikia išvadas ir rekomendacijas bylos šaliai, prižiūri jų įgyvendinimą.
2017 m. Komitetas nustatė Konvencijos pažeidimą Baltarusijoje, planuojant ir statant Astravo atominę elektrinę. 2008 m. Komitetas nustatė Konvencijos pažeidimą pagal Kazokiškių bendruomenės skundą dėl planuojamo sąvartyno eksploatacijos, o 2020 m. pagal Rudaminos gyventojų skundą konstatavo Orhuso konvencijos nuostatų pažeidimą planuojant ir įgyvendinant LitPol Link projektą, ir nustatė reikalavimus nurodyti alternatyvas strateginio pasekmių aplinkai vertinimo arba planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo metu.
Aštuntojo Konvencijos šalių narių susitikimo metu patvirtinta sprendimo įgyvendinimo ataskaita pabrėžia Lietuvos institucijų imperatyvią pareigą nutraukti skundą teikusių asmenų persekiojimą. Aplinkosaugos gynėjų apsaugai Konvencija įsteigta Specialiojo pranešėjo pareigybė. Persekiojamas asmuo ar organizacija neprivalo išnaudoti visų turimų vidaus teisių gynimo priemonių. Be to, specialusis pranešėjas naudoja diplomatinius kanalus, gali viešai paskelbti pareiškimus arba atkreipti kitų žmogaus teisių institucijų, vyriausybių ir valstybių vadovų dėmesį į persekiojimo faktus.