ANAUJINIMAS:
Seimo nariai praneša, kad Seimo Europos reikalų komitete priimtas sprendimas nekeisti Lietuvos pozicijos: 

Lietuva palaiko ES Gamtos atkūrimo reglamentą.

Tai pilietiškumo pergalė. Ačiū visiems greitai sureagavusiems. 

Seimo komitete vykusią diskusiją galite peržiūrėti čia: https://www.youtube.com/watch?v=de0X7yYGl4w 

RAGINAME SEIMO EUROPOS REIKALŲ KOMITETĄ
PALAIKYTI ES GAMTOS ATKŪRIMO REGLAMENTĄ

Lietuvos ir visos Europos gamtai svarbus ES Gamtos atkūrimo reglamentas galėtų būti galutinai patvirtintas jau kitą pirmadienį (birželio 17 d.). Tam reikia, kad nė viena reglamentą palaikanti Europos Sąjungos šalis nepakeistų pozicijos. 

Iki šiol ES Aplinkos taryboje Lietuva nuosekliai pritarė ES Gamtos atkūrimo reglamentui. Deja, bet Lietuva žada stoti į nepalaikančiųjų gretas, nors iki šiol buvo viena iš 11 aktyviai jį remiančių šalių. Bet šį penktadienį galutinį žodį tars Seimo Europos reikalų komitetas.

Seimo Europos reikalų komitetui

DĖL GAMTOS ATKŪRIMO REGLAMENTO PALAIKYMO    

2024-06-14

Gerbiami Seimo Europos reikalų komiteto nariai, 

Šiandienos posėdyje svarstysite Lietuvos poziciją dėl Europos Sąjungos Gamtos atkūrimo reglamento.

2024 m. birželio 17 d. Europos Sąjungos Aplinkos tarybos posėdyje numatomas galutinis ES Gamtos atkūrimo reglamento patvirtinimas. Paskutinį kartą reglamento patvirtinimas buvo atidėtas, nes prieš pat posėdį Vengrija atšaukė savo pritarimą šiam teisės aktui. 

Iki šiol ES Aplinkos taryboje Lietuva nuosekliai pritarė ES Gamtos atkūrimo reglamentui. Dar daugiau, Lietuva yra viena iš 11 šalių, kartu su Airija, Vokietija, Prancūzija, Ispanija, Čekija, Liuksemburgu, Estija, Danija, Slovėnija ir Kipru, kurios prieš 2024 m. birželio 17 d. posėdį išreiškė aktyvų reglamento palaikymą ir ragino kitas šalis jį palaikyti. Jeigu Lietuva nuspręstų paskutinę minutę pakeisti poziciją ir nebepalaikyti šio kertinio Žaliojo kurso teisės akto, tai turėtų pasekmes visos Europos Sąjungos gamtai.

ES Gamtos atkūrimo reglamentas yra išskirtinai svarbus Lietuvos ir Europos gamtai. Reglamentu dar kartą įtvirtinami kitais susitarimais sutarti tikslai, tačiau suteikiamos aiškesnės prielaidos juos įgyvendinti. Jį patvirtinus, šalys turės sudaryti individualius gamtos atkūrimo planus. Po peržiūrų Europos Parlamente ir vykusių dialogų pradinės ambicijos buvo pakoreguotos, sudėti papildomi kitų sektorių prašyti saugikliai (pvz., žemės ūkio, energetikos). 

#RestoreNature kampanijos metu palaikymą šiam reglamentui yra išreiškę virš milijono Europos, tarp jų ir Lietuvos, piliečių, 210 Europos pilietinių organizacijų. Labai svarbu ir tai, kad Gamtos atkūrimo reglamentas atitinka  ir padėtų įgyvendinti patvirtintos valstybės ateities vizijos „Lietuva 2050“ kryptis, taip pat atitinka Vyriausybės programoje numatytus tikslus, pvz., “265.4. Švarios gamtos ir žaliųjų technologijų valstybė. Atsigręšime į žaliąją darbotvarkę, Lietuva taps Europos žaliajam kursui įsipareigojusia valstybe, kryptingai formuojančia ekologišką politiką ir klimato diplomatiją”.    

Prašome išlaikyti nuoseklų iki šiol buvusį Lietuvos palaikymą ES Gamtos atkūrimo reglamentui ir prisidėti, kad 2024 m. birželio 17 d. Europos Sąjungos Aplinkos tarybos posėdyje jis būtų patvirtintas.

Tai labai svarbu mūsų gamtai.

Pagarbiai,

Lina Paškevičiūtė, Aplinkosaugos koalicijos pirmininkė
Liutauras Raudonikis, Lietuvos ornitologų draugijos direktorius
Marius Čepulis, fotografas, gamtosaugos entuziastas, knygų autorius
Žymantas Morkvėnas, Baltijos aplinkos forumo direktorius

Tiek organizacijų, bendruomenių, ekspertų ir piliečių palaikė šį kreipimąsi. Palaikymas rinktas vieną parą.